782 847 100

Dla osób zmagających się z wadą wzroku soczewki kontaktowe stanowią wygodniejszą alternatywę okularów. Pozwalają na większą swobodę ruchu i dla wielu są po prostu bardziej estetyczne. Wg statystyk po soczewki kontaktowe sięga około 2% całej populacji świata. Czym różnią się między sobą rozmaite soczewki i jak wybierać najodpowiedniejsze dla siebie?

Najprostsze rozróżnienie wymienia soczewki miękkie, twarde i sztywne,  przy czym najpopularniejsze obecnie są soczewki miękkie – wyjaśnia ekspert Zakładu Optycznego OKO SYSTEM. Wśród nich mamy soczewki o różnym czasie noszenia i wykonane z rozmaitych materiałów. Soczewki kontaktowe dzielimy też ze względu na rodzaj korygowanej wady wzroku. Wybór korekcyjnych soczewek kontaktowych bez wątpienia należy pozostawić specjaliście.

Zastosowania soczewek kontaktowych

Najpopularniejszym zastosowaniem soczewek kontaktowych jest korekcja wzroku u osób źle widzących. Istnieją także soczewki o zastosowaniach nie korekcyjnych, ale po prostu leczniczych. Takie soczewki nie poprawiają jakości widzenia, a jedynie służą jako opatrunek na oko. Trzeci rodzaj soczewek to soczewki kosmetyczne, które służą zmianie koloru oczu. Takie soczewki mogą pełnić jednocześnie funkcje korekcyjne.

Rodzaje korygowanych wad

Istnieje błędne przekonanie, że soczewki nadają się jedynie do korygowania krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Tymczasem przy takich wadach stosuje się po prostu jeden z rodzajów soczewek, a mianowicie soczewki sferyczne. Osoby dotknięte astygmatyzmem, również mogą stosować soczewki. Dla astygmatyków przeznaczone są soczewki toryczne, które korygują jednocześnie wadę sferyczną i toryczną. Istnieją także soczewki przeznaczone dla osób dotkniętych tzw. starczowzrocznością. Są to soczewki multifokalne, nazywane także progresywnymi, które korygują jednocześnie wadę do bliży i dali.

Czas noszenia soczewek

Najwygodniejsze w użyciu są soczewki jednodniowe, które po jednorazowym użyciu po prostu wyrzucamy. Niestety, jest to też najdroższe rozwiązanie – na każdy dzień potrzebujemy nowej pary. Istnieją także soczewki dwutygodniowe i miesięczne. Takie soczewki wymagają pielęgnacji, która polega na codziennym przemywaniu specjalnym płynem, w celu oczyszczenia z osadów białkowych i tłuszczowych. Dostępne są także soczewki 24h, których można nie zdejmować nawet przez kilka dni i nocy – mówi ekspert Zakładu Optycznego Tomasz Rezner

Wybór najwłaściwszej soczewki uzależniony jest od rodzaju i nasilenia wady wzroku oraz prowadzonego trybu życia. Dlatego podejmując decyzję o noszeniu soczewek kontaktowych, należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą, który udzieli wszelkich niezbędnych informacji i doradzi w kwestiach indywidualnych.