782 847 100

Zmysł wzroku jest niezwykle istotny dla każdego z nas. Oczy są wyjątkowym narządem, bardzo delikatnym i podatnym na bodźce. W obecnych czasach coraz więcej czasu spędzamy przed monitorem komputera, co niestety nie służy naszym oczom. Wytężanie wzroku powoduje, że oczy łzawią i są zmęczone. Czasami pojawiają się także zaburzenia widzenia. Właśnie dlatego powinniśmy dbać o oczy. Jak często należy wykonywać badania wzroku?

Niestety, większość z nas odwiedza okulistę, dopiero gdy zauważy jakieś niepokojące dolegliwości. Szkoda, ponieważ wielu schorzeniom można zapobiec. Jak często należy badać wzrok?

Istotny jest wiek

Im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko osłabienia wzroku i wystąpienia chorób takich jak jaskra. Dlatego po 40 urodzinach należy częściej odwiedzać gabinet okulistyczny – nawet raz w roku. Jeśli nie odczuwamy dyskomfortu, a nasz wzrok jest sprawny, możemy wykonywać badania raz na dwa lata. Pamiętajmy, że podczas wizyty podawane są krople do oczu, które wpływają na nasze widzenie nawet do dwóch godzin, dlatego lepiej nie przyjeżdżać do salonu jako kierowca, lecz jako pasażer.

Dzieci i osoby młode

Osoby młode powinny przynajmniej co trzy lata odwiedzać optyka lub okulistę, chyba że odczuwają jakiekolwiek dolegliwości związane ze wzrokiem – wówczas wizyty powinny być zdecydowanie częstsze. Młodzież szkolna często poddawana jest badaniom okulistycznym w placówce edukacyjnej, jednak sytuacja komplikuje się po 20 roku życia, gdy trzeba samodzielnie zadbać o swój wzrok. Wówczas młodzi ludzie rzadko pojawiają się u lekarza, ponieważ sądzą, że nie ma takiej potrzeby. Nic bardziej mylnego – wzrok należy badać regularnie, co kilka lat, nawet jeśli nic nam nie dolega! Warto wybrać sprawdzony salon optyczny, który gwarantuje przeprowadzenie profesjonalnych badań okulistycznych oraz pomoc przy doborze odpowiednich okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych, jeśli zajdzie taka potrzeba. Renomą i zaufaniem cieszy się zakład optyczny OKO SYSTEM w Płocku w województwie mazowieckim. Na prywatną wizytę u okulisty można dostać się bez czekania w długich kolejkach.

Pamiętajmy, jak ważny jest wzrok w codziennym życiu i że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Regularne wizyty u optyka pomogą szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości i wady wzroku. Wówczas często wystarczy dobrać odpowiednie okulary korekcyjne, aby poprawić komfort widzenia i zatrzymać postęp wady. Pomocne są także ćwiczenia oczu, które można wykonywać zarówno w domu, jak i w biurze. Gdy poczujesz, że Twoje oczy są zmęczone, skieruj wzrok na najbardziej oddalony punkt, a następnie spójrz na przedmiot, który jest blisko Ciebie. Czynność powtórz kilka razy.