Jeśli chcesz, by okulary posłużyły Ci przez długi czas, warto zadbać o prawidłowe przechowywanie i czyszczenie. Przekonaj się, jakie sposoby czyszczenia są najbardziej skuteczne, a czego lepiej unikać.
Zadbaj o komfort widzenia
Prawidłowe czyszczenie okularów z brudu i kurzu jest gwarancją, że szkła posłużą nam przez wiele lat. Warto zatroszczyć się o nasze okulary, niezależnie, czy chodzi o okulary korekcyjne, okulary do komputera czy modne okulary zerówki. Szczególnie ważne jest dbanie o okulary z antyrefleksem, bo zbyt mocne pocieranie szkieł może zniszczyć powłokę antyrefleksyjną. Eliminuje ona uciążliwe dla oczu refleksy świetlne, które wpływają negatywnie na komfort widzenia, wyraźnie obniżając przejrzystość i kontrast. Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić okulary z antyrefleksem, sprawdź poniższe wskazówki.
Czym czyścić okulary?
Najlepsze do czyszczenia okularów będą chusteczki z mikrofibry, które są najczęściej dołączone do okularów lub można kupić je u każdego dobrego optyka. Nie można również zapomnieć o czyszczeniu oprawek okularów. By dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia, wystarczy włożyć okulary pod ciepłą (ale nie gorącą) wodę. Następnie miękką bawełnianą szmatką lub ściereczką z jedwabiu należy przetrzeć okulary spryskane specjalnym płynem do czyszczenia szkieł, który również dostaniemy w salonie optycznym. Ważne jest, by przed założeniem okularów poczekać aż same wyschną lub dokładnie wytrzeć je do sucha. Alternatywą może być czyszczenie ultradźwiękami, które pozwala precyzyjnie usunąć wszelkie zabrudzenia nawet z najtrudniej dostępnych zakamarków. Potrzebna jest wtedy mała myjka ultradźwiękowa.
Czyszczenie szkieł okularów – czego unikać?
Do czyszczenia okularów z powłoką antyrefleksyjną czy nawet okularów przeciwsłonecznych nie należy używać chusteczek nawilżanych, bo mogą zarysować soczewkę. Nie wskazane są także silne detergenty. Nieodpowiednie będą też zwykłe chusteczki higieniczne czy ręczniki papierowe. Wiele osób odruchowo przeciera okulary np. rękawem swetra – nie jest to najlepszy sposób, bo mogą powstać zarysowania. Należy unikać wysokich temperatur, więc nie wolno pozostawiać okularów na słońcu czy w nagrzanym samochodzie. Częsty nawyk zakładania okularów na włosy czy dekolt może doprowadzić do odkształcenia oprawek, dlatego lepiej skorzystać z etui na okulary. Etui powinno być wyścielone mikrofibrą, a okulary przed włożeniem można dodatkowo owinąć ściereczką.
Najnowsze komentarze