782 847 100

obejmuje to naszych oczu – po przekroczeniu pewnego wieku nasz wzrok ulega nieodwracalnemu pogorszeniu. Pierwsze sygnały zauważamy w okresie między 40. a 45. rokiem życia – najczęstszym problemem są wtedy rosnące trudności z widzeniem z bliska. Zjawisko to, fachowo nazywane prezbiopią, a powszechnie „starczowzrocznością”, jest całkowicie naturalne. Skuteczną metodą niwelowania jej efektów jest zastosowanie okularów lub soczewek korygujących. Jedną z opcji są soczewki progresywne.

Czym jest prezbiopia?

Oko, jak każdy narząd organizmu, starzeje się. Z wiekiem soczewki wewnętrzne oczu tracą swoją elastyczność, a tym samym zdolność akomodacji – oznacza to, że nie są w stanie zmieniać swojej krzywizny w zależności od odległości dzielącej gałkę oczną od oglądanego przedmiotu. W efekcie obraz powstający na siatkówce oka jest nieostry i zamazany. Najczęściej ta wada oka ujawnia się, kiedy skupiamy wzrok na przedmiotach znajdujących się blisko – książce czy wyświetlaczu telefonu komórkowego. Może jednak również być przyczyną problemów w widzeniu z daleka i być poważnym utrudnieniem na przykład podczas prowadzenie samochodu.

Czym są soczewki progresywne?

Soczewki progresywne to rodzaj soczewek kontaktowych stworzonych specjalnie z myślą o osobach zmagających się z prezbiopią. Składają się one z kilku stref, różniących się od siebie mocą skupiającą – jedna z nich odpowiedzialna jest za widzenie z daleka, druga zaś za widzenie z bliska, pomiędzy nimi znajduje się z kolei strefa pośrednia. Takie rozwiązanie pozwala użytkownikowi na wyraźne widzenie z każdego dystansu, bez „przeskoków” oraz bez konieczności wymiany soczewek w zależności od potrzeb. Zastosowanie stref pośrednich sprawia, że soczewka nie zniekształca wyglądu oka, nie ma więc obawy, że ktoś zorientuje się, że mamy problemy ze wzrokiem. Soczewki progresywne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które z pewnych względów nie chcą inwestować w okulary do czytania lub do jazdy samochodem.

Na rynku dostępne są soczewki progresywne jednodniowe, jak i długoterminowe, szeroki ich wybór znajdziemy na stronie firmy http://okulistaoptyk-plock.pl/  Pamiętajmy, że przed zakupem soczewek powinniśmy skonsultować się z lekarzem, a wybierając soczewki w wersji długoterminowej musimy zadbać o ich właściwą higienę.