782 847 100

Każdy z nas regularnie powinien wykonywać badanie okulistyczne. Podczas wizyty kontrolnej wykonywany jest podstawowy pakiet testów. Warto wiedzieć, że zakres badań okulistycznych może być o wiele szerszy. W dzisiejszym artykule omówimy rodzaje badań, z którymi możecie się zetknąć podczas wizyty u okulisty. Omówimy ich specyfikę oraz choroby, jakie można dzięki nim wykryć.

 

Jakie są podstawowe badania wzroku?

 

Podczas każdej wizyty w gabinecie okulistycznym wykonywany jest pewien pakiet badań, które możemy określić mianem podstawowych. Celem tych badań jest weryfikacja, czy u pacjenta nie występuje widoczna wada wzroku lub czy istniejąca wada nie uległa pogłębieniu. Aby to stwierdzić lekarz okulista przeprowadza komputerowe badanie wzroku (badanie obiektywne) oraz badanie ostrości wzroku (badanie subiektywne), które polega na odczycie z tablicy liter o różnych rozmiarach. 

Podstawowe badanie okulistyczne to również pomiar ciśnienia wewnątrz oka za pomocą specjalnego tonometru. Zasadniczo gabinety okulistyczne są wyposażone w jeden z dwóch rodzajów tonometru. Najczęściej stosuje się tonometr bezdotykowy, który wyrzuca z siebie porcję powietrza. Uderza ona o rogówkę powodując jej odkształcenie. Dzięki temu możliwy jest dokładny pomiar ciśnienia wewnątrz oka. Druga metoda, nazywana dotykową, wykorzystuje tonometr aplanacyjny. To badanie wykonywane jest w znieczuleniu. Tonometr jest wyposażony w tzw. pryzmat, który dotyka oka dokonując pomiaru ciśnienia.

Jak wygląda badanie dna oka?

 

Następnym, ważnym badaniem, które wykonuje okulista, jest badanie dna oka. Jest ono prowadzone z zastosowaniem specjalnej lampy szczelinowej. Przed wykonaniem tego badania okulista podaje pacjentowi krople rozszerzające źrenicę. To daje lekarzowi możliwość oceny stanu całej siatkówki. Dzięki temu badaniu okulista może nie tylko zbadać oko, ale także wykryć wiele chorób ogólnoustrojowych. Należy tu wymienić przede wszystkim cukrzycę oraz miażdżycę. Właśnie z tego względu badanie dna oka zaliczane jest do podstawowych badań okulistycznych, które powinny być wykonywane w czasie rutynowej kontroli.

Jakie dodatkowe badania może przeprowadzić okulista?

 

Oczywiście jeśli podczas standardowego badania lekarz będzie miał jakiekolwiek wątpliwości może rozszerzyć diagnostykę i wykonać dodatkowe testy. Przede wszystkim dotyczy to pacjentów, którzy mają wysokie ciśnienie wewnątrz oka albo widoczne zmiany w obrębie nerwu wzrokowego. Podstawą do rozszerzenia diagnostyki są również przypadku jaskry występujące w rodzinie.

 

W pakiecie badań dodatkowych możemy wyróżnić przede wszystkim USG oka, dzięki któremu można sprawdzić co dzieje się w oczodole pacjenta. USG oka jest często wykonywane u pacjentów, w przypadku których nie można wykorzystać lampy szczelinowej. Są to przeważnie osoby chorujące na zaćmę lub bielmo rogówki. Badanie USG pozwala na wykrycie guza oka, odwarstwienia lub przedarcia siatkówki czy też zmian w nerwach wzrokowych. Badanie USG jest także wykonywane u pacjentów z zaćmą. Dzięki niemu łatwiej jest dobrać odpowiednią soczewkę.

 

Do badań dodatkowych zaliczymy również badania o charakterze obrazowym jak HRT, GDX oraz OTC. Badanie obrazowe jest w stanie pokazać kolejne przekroje tkanek oka, a więc siatkówkę, tarczę nerwu wzrokowego czy rogówkę. Tego typu badanie jest wykonywane u pacjentów z podejrzeniem jaskry, nowotworów, zmian cukrzycowych czy też zwyrodnienia plamki żółtej.

 

Regularne wizyty u okulisty to niemalże nasz obowiązek. Szukając specjalisty w tym zakresie warto skorzystać z pomocy Centrum Okulistycznego OKO SYSTEM w Płocku. Duże doświadczenie specjalistów oraz nowoczesny sprzęt pozwalają na bezbłędną diagnostykę i szybkie wdrożenie skutecznego leczenia.