782 847 100

Badania okulistyczne należy wykonywać regularnie u dzieci oraz u osób po pięćdziesiątce. Osoby, które mają problemy ze wzrokiem – noszą już okulary bądź soczewki – powinny wykonywać je częściej zgodnie z ustaleniami z lekarzem okulistą. W przypadku nagłej utraty wzroku lub problemów z nim związanych, należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Na czym polega profesjonalne badanie wzroku? Jak powinno wyglądać?

Jak często należy się badać?

U zdrowych osób nie ma tak częstej potrzeby badania wzroku – wystarczy raz na dwa lub trzy lata. W okolicach 40-50 roku życia może zaczynać się rozwijać jaskra lub mogą nam zacząć doskwierać inne problemy wzrokowe, dlatego warto zwiększyć częstotliwość badań u specjalisty. W szczególnej sytuacji są osoby cierpiące na cukrzycę, choroby reumatyczne, czy nowotwory, gdyż są oni szczególnie narażeni na choroby wzroku. W ich przypadku zaleca się wizyty znacznie częściej.  W przypadku zdiagnozowania chorób typu jaskra, astygmatyzm, nadwzroczność, zaćma należy umawiać się ze specjalistą zgodnie z jego wskazaniami w celu wyleczenia dolegliwości. Także osoby już mające problemy ze wzorkiem potrzebują częstszych wizyt i dostosowania odpowiednich okularów korekcyjnych, przeciwsłonecznych czy soczewek.

Jak wygląda badanie okulistyczne w Płocku?

Podstawowym badaniem okulistycznym w Płocku jest badanie ostrości wzroku. Na pewno wszystkim nam znane ze szkoły, odczytywanie liter z tablicy Snellena. Na tablicy mamy zapisane litery w rzędach o różnych rozmiarach, które idąc ku dołowi tablicy – stają się coraz mniejsze. Na podstawie informacji ile liter odczytaliśmy, z jakiej odległości i o jakim rozmiarze, lekarz oceni ostrość naszego wzroku. Ważne, że do badania wzroku ściągamy okulary, soczewki oraz zasłaniamy jedno oko.  Takie badanie, zwłaszcza u dzieci, wykonywane jest rutynowo. Ponadto, okulista bada oczy w tak zwanej lampie szczelinowej, gdzie ogląda powieki, spojówki i przednią część gałki ocznej. W trakcie konsultacji okulistycznej bardzo ważne jest także wykonanie badania dna oka, które poza wykryciem chorób oczu (typu jaskra czy stany zapalne) pozwala także wykryć inne choroby organizmu. Badanie wykonane jest za pomocą oftalmoskopu. Przed jego wykonaniem może okazać się konieczne zakropienie oczu atropiną, której działanie rozszerza źrenice oka. Kolejnym niezbędnym badaniem jest zmierzenie ciśnienia oka za pomocą tonometru. W przeszłości badanie to wiązało się z dotknięciem przyrządem gałki ocznej, obecnie możemy spotkać się już z tonometrami bezdotykowymi. Kolejnym rodzajem badania jest sprawdzenie pola widzenia oraz refrakcję sprawdzającą naszą zdolność do widzenia przedmiotów umiejscowionych daleko jak i blisko. Do badania potrzebne jest urządzenie zwane refraktometrem komputerowym.