782 847 100

Astygmatyzm to wada wzroku, która występuje u większości ludzi. Jeśli przyjmuje ona niskie wartości, to uznaje się ją za wadę fizjologiczną, która nie wymaga korekcji. Jeśli jednak astygmatyzm powoduje bóle głowy i oczu albo wada przekracza 0,5 dioptrii i wpływa na komfort widzenia, warto dobrać odpowiednie okulary. Dowiedz się więcej o przyczynach, objawach, rodzajach, diagnostyce i metodach leczenia astygmatyzmu.

Jakie objawy wady wzroku powinny zwrócić naszą uwagę?

Astygmatyzm określa się inaczej mianem niezborności i jest to wada refrakcji. Może on występować jako jedyna wada wzroku albo towarzyszyć krótkowzroczności lub nadwzroczności. Wada ta spowodowana jest nieregularnym kształtem rogówki oka, która może być lekko spłaszczona, co powoduje nierównomierne załamywanie światła w płaszczyznach wzajemnie prostopadłych i zniekształcenie obrazu powstającego na siatkówce oka. Może być ona wrodzona albo powstać w wyniku urazu lub choroby, która powoduje odkształcenie rogówki.

Najczęstszym objawem astygmatyzmu jest nieostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. To właśnie zaburzenie widzenia jest najczęstszą przyczyną, z którą udajemy się do gabinetu okulistycznego. O tym, że to właśnie astygmatyzm może świadczyć zaburzenie widzenia kształtu przedmiotów, wyginanie linii prostych, widzenie kreski zamiast punktu i tym podobne. Oczywiście diagnozę może postawić tylko lekarz okulista i to po przeprowadzeniu kompleksowych badań. Warto wybrać się do niego również, jeśli cierpimy na częste bóle głowy, lub bóle i zmęczenie oczu.

Diagnostyka i leczenie astygmatyzmu

Aby przeprowadzić diagnozę astygmatyzmu, okulista określa przede wszystkim wadę refrakcji. Oprócz tegoza pomocą urządzenia nazywanego keratoskopem określa krzywiznę rogówki. Do bardziej dokładnych badań służy wideokeratografia komputerowa, a do badania promienia krzywizny i mocy łamiącej rogówki – oftalmometr Javala. Dzięki badaniom komputerowym możliwe jest sporządzenie bardzo dokładnej mapy topograficznej rogówki, co pozwala na dobranie odpowiednich pomocy optycznych służących korekcji tego problemu.

Leczenie astygmatyzmu polega zwykle na noszeniu okularów bądź soczewek kontaktowych, odpowiednio dobranych do wady przez specjalistę w Gabinecie OKO SYSTEM w Płocku. Jeśli astygmatyzm nie towarzyszy innej wadzie wzroku i nie jest znaczny, można korzystać z pomocy optycznych wyłącznie do czytania, pracy przy komputerze, czy jazdy samochodem. Natomiast, gdy astygmatyzm przekracza wartość 1,00 dioptrii, pacjent powinien nosić okulary na stałe. Przy astygmatyzmie zalecane są soczewki toryczne lub cylindryczne.