782 847 100

Wzrok to podstawowy zmysł, jakim człowiek poznaje świat. Dlatego tak ważne jest, aby funkcjonował on prawidłowo na każdym etapie życia. Szczególnie u dzieci wady wzroku mogą mieć ogromny wpływ na zdolność uczenia się oraz ogólny rozwój. Pomóc mogą tu badania okresowe, każdy rodzic powinien jednak wiedzieć, jakie oznaki są niepokojące. Z wizytą u okulisty nie należy bowiem zwlekać.

Objawy, których nie należy ignorować

W pierwszym etapie, przez pierwsze dwa lata życia dziecka, oczy rosną gwałtownie. W drugim, trwającym do okresu dojrzewania, wzrost następuje powoli. Początkowo noworodek widzi słabo – wodzenie oczami za światłem sprawdzane jest pod koniec pierwszego miesiąca, natomiast umiejętność skupienia wzroku na konkretnym obiekcie pojawia się w trzecim miesiącu. Jeśli dziecko rozwija się normalnie, do dwunastego miesiąca powinno ono umieć poruszać się swobodnie oraz zwracać uwagę na elementy swojego otoczenia, ludzi przedmioty czy to, co dzieje się za oknem. Już w okresie niemowlęcym mogą jednak pojawić się niepokojące objawy.

Rodzice powinni zwracać uwagę na brak lub słaby kontakt wzrokowyzezowanie czy oczopląs. Wskazaniem do kontaktu z okulistą dziecięcym może być wystąpienie w rodzinie genetycznie uwarunkowanych chorób oczu, nadwzroczności czy zeza. W okresie przedszkolnym oraz szkolnym oznakami wad wzroku są:

  • zamykanie lub zasłanianie jednego oka,
  • wytrzeszczanie oczu,
  • pieczenie lub łzawienie oczu,
  • pocieranie oczu,
  • brak koordynacji oko-ręka,
  • szybkie zmęczenie i ból głowy przy czytaniu,
  • mylenie liter i słaba zdolność czytania,
  • problemy z pisaniem między linijkami,
  • podchodzenie blisko telewizora,
  • potykanie się o przedmioty.

Powyższe problemy mogą wskazywać na wystąpienie wady wzroku, która nie ustąpi samoistnie. Najlepszym sposobem na odpowiednio wczesne jej wykrycie są okresowe badania u okulisty dziecięcego. W Warszawie specjalistyczną opiekę najmłodszym pacjentom zapewnia przychodnia Arkadia Medical. Na pierwszą wizytę, jeśli nie zauważymy wcześniej niczego niepokojącego, powinniśmy udać się z dzieckiem po ukończeniu przez nie pierwszego roku życia. Kolejne badania kontrolne powinny odbywać się raz w roku.

Najczęstsze wady wzroku u dzieci

Do najczęstszych wad wzroku występujących u dzieci zaliczamy wady refrakcji. Mówimy o nich w sytuacji, gdy oko nie skupia światła na siatkówce bez użycia akomodacji. Wyróżnić możemy kilka rodzajów wad refrakcji; są to krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Nie możemy przy tym wskazać jednoznacznie przyczyn występowania wad wzroku u dzieci.

Krótkowzroczność polega na skupieniu światła przed siatkówką zamiast na niej, przez co pogorszeniu ulega ostrość wzroku do dali. Może ona mieć przyczyny zarówno genetyczne, jak i środowiskowe. Oznacza to, że może zostać nabyta w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych negatywnie wpływających na wzrok. Jej niejakim przeciwieństwem jest nadwzroczność – tu światło skupione zostaje za siatkówką. Występuje u większości małych dzieci. Nadwzroczność można rekompensować akomodacją oka, w przypadku krótkowzroczności nie jest to możliwe. Astygmatyzm natomiast wynika z nieprawidłowej krzywizny rogówki. Skutkuje to tym, że widziany obraz jest nienaturalnie rozciągnięty. Wada ta jest korygowana do poziomu, który pozwala na uzyskanie najlepszej ostrości wzroku.