782 847 100

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale również ochrona przed szkodliwym promieniowaniem. Przy ich wyborze powinniśmy się kierować przede wszystkim troską o nasze zdrowie, a dopiero w dalszej kolejności modnym wyglądem i dopasowaniem do kształtu twarzy. Odpowiednio dobrane okulary uchronią nas przed uszkodzeniem oczu i pogorszeniem wzroku, polepszą komfort widzenia w czasie słonecznej pogody i zapobiegną oślepieniu. Jak wybrać te najlepsze?

Dlaczego musimy chronić oczy przed słońcem?

Większości z nas okulary przeciwsłoneczne nie kojarzą się ze zdrowiem. A powinny. Dzięki temu, że chronimy nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym unikamy między innymi takich chorób, jak:

  • zapalenie spojówek i rogówki
  • uszkodzenie rogówki
  • zaćma
  • zwyrodnienie plamki żółtej

Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne zapewnią nam jednak odpowiednią ochronę. Te tanie, kupione na bazarku, mogą spowodować więcej krzywdy, niż pożytku. Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich szkieł? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, by dobrze ochronić swoje oczy w czasie letnich spacerów.

Czym kierować się przy wyborze okularów?

Chociaż okulary przeciwsłoneczne to modny gadżet, przy ich zakupie nie powinniśmy kierować się jedynie wyglądem, ale również bezpieczeństwem i troską o nasze zdrowie. Właśnie dlatego najlepiej jest kupić je w sprawdzonym salonie optycznym a przed podjęciem decyzji o zakupie zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Przede wszystkim dobre okulary powinny posiadać znaczek CE – czyli certyfikat Unii Europejskiej gwarantujący spełnienie standardów i informujący nas, że okulary zostały przetestowane i ochronią nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem. Okulary przeciwsłoneczne powinny mieć również powłokę antyrefleksyjną i filtr polaryzacyjny, który neutralizuje oślepiające odblaski światła. Ich zakup powinni rozważyć szczególnie sportowcy, wędkarze i kierowcy.

Pamiętajmy również, że szkła okularów nie powinny być zbyt ciemne, ponieważ mogą one spowodować, że nasze źrenice się rozszerzą i będą dopuszczać więcej światła, niż wtedy, gdy nie założylibyśmy okularów w ogóle. Jakie szkła wobec tego wybrać? Najlepsze będą te w odcieniu szarym, zielonym i brązowym. Sprawdzą się również szkła w kolorze żółtym i pomarańczowym. Pamiętajmy, aby miały one odpowiednio wysokie filtry UV.

Masz wadę wzroku? Zdecyduj się na okulary z filtrem fotochromowym, który w zależności od nasłonecznienia przepuszcza różną ilość światła. Soczewki w takich okularach raz przyciemniają się, a raz rozjaśniają, dzięki czemu umożliwiają one prawidłowe widzenie zarówno w warunkach intensywnego, jak i słabego oświetlenia.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne, tak, jak okulary korekcyjne powinny być dobrane do kształtu twarzy. Odpowiednia grubość, kolor i wzór oprawek podkreślą naszą urodę i sprawią, że będą one ciekawym dodatkiem do każdej stylizacji. Dla osób o twarzy kwadratowej dobrym wyborem będą oprawki w kształcie tzw. kocich oczu, które wyrównają proporcje twarzy. Takie oprawki będą również bardzo modne w tym sezonie. Z kolei osoby z okrągłą buzią powinny wybrać oprawki motyle lub kwadratowe. Niewskazane dla nich będą za to szkła okrągłe. Jeśli masz ostre rysy twarzy, wybierz ramki, które są zaokrąglone od dołu lub okrągłe, czyli tzw. lenonki.

Zwróć również uwagę na materiał, z którego zostały wykonane ramki okularów. Jeśli zdecydujesz się na te z plastiku, z pewnością szybko stracą one swoją plastyczność. Ich zaletą będzie jednak niewielka waga. Jeśli zależy ci na tym, aby okulary były wytrzymałe, zdecyduj się na oprawki poliwęglanowe. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, bardzo często stosuje się je w profesjonalnych okularach dla sportowców.

 

Na komfort noszenia okularów będą wpływać również nanoski, które sprawiają, że szkła nie zsuwają nam się z nosa. Niektóre oprawy posiadają nanoski, które można regulować, dzięki czemu okulary lepiej trzymają się na nosie. Dla sportowców najlepsze będą z kolei nanoski z gumowymi lub silikonowymi osłonkami.