782 847 100

Problemy z ostrym widzeniem mają zróżnicowany charakter i pojawiają się u pacjentów w każdym wieku. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie profesjonalnych badań i pomiarów w specjalistycznym gabinecie okulistycznym. Pomiar ostrości wzroku czy badanie dna oka to tylko niektóre z usług realizowanych przez okulistę. W jaki jeszcze sposób jest on w stanie określić konkretne wady wzroku u pacjenta?

Profesjonalne badanie wady

Określenie problemów z ostrym widzeniem daje możliwość zastosowania właściwych metod leczenia. Dlatego czynności wykonywane przez okulistę w profesjonalnym gabinecie są tak istotne. Do najważniejszych z nich zalicza się pomiar ostrości wzroku oraz refrakcji, które określa się jako badanie wady wzroku. Przeprowadzenie takiej kontroli jest jednym z kluczowych elementów przy doborze korekcji optycznej w postaci soczewek kontaktowych lub szkieł okularowych. Badanie wad refrakcji przeprowadzić można na wiele sposobów, a do najczęściej wybieranych zalicza się skiaskopię, metodę Dondersa i autorefraktometrię.

Dzięki takim badaniom wykonanym w profesjonalnym gabinecie okulistycznym specjalista jest w stanie zaproponować właściwe szkła okularowe bądź soczewki kontaktowe. Ich dobór na podstawie uzyskanych wyników to kolejna już z usług świadczonych przez gabinet okulistyczny Oko System, proponujący swoim pacjentom kompleksowe badania dotyczące również specyficznych parametrów, takich jak chociażby ciśnienie śródgałkowe. W jakim celu realizuje się pomiary w tym zakresie i czym jeszcze zajmie się okulista?

Specjalistyczne badania

Do określenia wspomnianego ciśnienia śródgałkowego wykonuje się tonometrię. To kolejne już badanie przeprowadzone przez okulistę, który w tym wypadku także wykorzystać może kilka możliwości jego zrealizowania. Wskazaniem do przeprowadzenia tonometrii jest przede wszystkim podejrzenie nadciśnienia ocznego, ale też jaskry. Do badań diagnostycznych wykonywanych w gabinecie okulistycznym zalicza się również oftalmoskopia. Wziernikowanie dna oka pozwala okuliście na obejrzenie jego wnętrza, co z kolei daje podstawę do określenia konkretnych problemów ze wzrokiem.

Nierzadko pacjenci kierujący się do gabinetu okulistycznego skarżą się także na problemy z poprawnym widzeniem barw. Najczęściej badanie pod tym kątem realizowane jest u osób z podejrzeniem chorób plamki, ale i kierowców. To właśnie u tej grupy zawodowej szczególnie istotne jest odróżnianie poszczególnych barw. W przypadku badania widzenia barwnego najczęściej wykorzystuje się specjalne tablice pseudoizochromatyczne, na podstawie których wykazywane są zaburzenia w tym zakresie.